oltader.org  Balık ve Çevre Dostları Ana Sayfa

Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Tatlı su ve Deniz Avcılığı > Göller, Barajlar ,Akarsular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBasket nike pas cher & ...    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınbroker Willie McGee Jersey    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınto you Sal Zizzo Jersey    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınArteft off from Atlantis To...    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınprospect Kirby Puckett Jers...    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınfood Wesley Johnson Clipper...    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınenergy drink Customized Cli...    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın]Yankees Masahiro Tanaka Je...    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayındrink Los Angeles Clippers ...    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınnews Womens Josh Smith Jersey    


GÖL NEDİR? GÖLLERİN OLUŞUMU HAKKINDA

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
tuncer Açılır Kutu Gör
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 05.Şubat.2010
Şehir: Gaziantep
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 234
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı tuncer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: GÖL NEDİR? GÖLLERİN OLUŞUMU HAKKINDA
    Gönderim Zamanı: 26.Nisan.2010 Saat 10:01

GÖL NEDİR? GÖLLERİN OLUŞUMU HAKKINDA


GÖL NEDİR

Oluşması genellikle tektonik, volkanik vb. olaylara bağlı olan, toprakla çevrili, derin ve geniş, Tuzlu veya tuzsuz durgun Su örtüsüne Göl denir.

GÖLLER

GÖL, karalar üzerindeki çanaklarda biriken, Okyanuslarla bağlantısı olmayan durgun su birikintilerine denir.Göllerin büyüklükleri,derinlikleri ve kimyasal özellikleri farklıdır. Yeryüzündeki bütün Göllerin alanı yaklaşık 2.5 milyon km²dir. Bu alan karalar yüzölçümünün %1.8dir. Dünya üzerinde en geniş Göl Hazar Gölü olup,en derin göl ise Baykal Gölü’dür. Deniz seviyesinden en aşağıda bulunan göl;Lût, en yüksekte bulunan göl ise Titicaca Gölü’dür.

Göllerin oluşumu,beslenme şartları ve sularının kimyasal yapıları değişik coğrafi faktörlere bağlıdır. Göllerin su Sıcaklığı ve tuzluluk oranları genellikle enleme bağlanabilir. Çoğunlukla Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe göl sularının tuzluluğu ve sıcaklılığı azalma göstermektedir.

Göl sularının tuzluluk oranları birbirinden farklıdır.Göl suyunu dışarı boşaltıyorsa hem açık havzadır,hem de suları tatlıdır. Eğridir, Beyşehir, Manyas, Ulubat Gölleri gibi. Suyunu dışarıya boşaltamayan gölleri hem acı ( tuzlu )dır, hem de kapalı havzadır. Tuz,Burdur,Acıgöl gibi. Volkanik bölgelerden geçen akarsuların beslediği göllerin Suyu sodalı olur. Van Gölü gibi.

Göle dökülen fazla sular,göl suları göl çanağının bir yerinden akış bulur ve denize açılır.Gölün sularını denize boşaltan akarsuya gideğen ( göl ayağı ) denir.Göl sularının kimyasal özelliği,göl sularında erimiş halde bulunan oksitler,silikatlar,sülfatlar ve karbonhidratlara bağlıdır.

Yeryüzünde büyük ve derin Göller topluca bulunduğu gibi tek tek bulunan Göller de vardır.Yeryüzünde başlıca göl bölgeleri şöyledir:

* Afrika’nın doğusunda yer alan ve çöküntü hendeklerinde bulunan göller.

* Asya ‘da Hazar Gölü ve çevresindeki göller.

* K.Avrupa ve Amerika’da buzul aşındırması sonucu oluşan göller.


Göllerin bu şekilde yaygın olarak görüldüğü yerlere “Göller Bölgesi” denir.Ör->Antalya Bölümü’ndeki Göller Yöresi, G.Marmara Bölümü’ndeki göller.
Gölleri içinde bulundukları çanaklara göre iki ana grupta toplanır.

1) SET GÖLLERİ:

 

Bu göller çoğunlukla uzun bir çukurluğun yada vadilerin önünün herhangi bir setle kapanması ve bu setin gerisinde Suyun birikmesiyle oluşurlar.

a) Alüviyal Set Gölleri : Akarsuların taşıdıkları alüvyonları,bir vadi,bir ova ya da körfezin önünde biriktirmesi ile oluşan göllerdir.Ör-> Köyceğiz, Moğan, Eymir,

b) Heyelan Set Gölleri: Heyelan sonucu akarsu vadilerini kapanması sonucu ile oluşan göllerdir.Ör-> Sera, Tortum, Abant,Sülük, Yedigöller .

c) Volkanik Set Gölleri: Bu göller patlamalar sırasında çıkan lavların,akarsu ya da çukurlukların önünü kapatmasıyla meydana gelen Göllere denir. Van Gölü çevresinde yer alan Balık, Erçek,Nazik, Bulanık lavlarının vadi önlerini kapatması ile oluşmuştur.
Bununla birlikte D.Anadolu Bölgemiz’de birçok irili ufaklı lav set gölleri bulunmaktadır.Bunlar;
Çıldır, Haçlı Gölleri.

d) Kıyı Set Gölleri: Körfez ya da koyların ön taraflarının dalga biriktirmesi sonucu kapatılmasıyla oluşan göllere denir.
Bu tür göller genellikle deltaların gelişimi sırasında oluşurlar.Ülkemizde kıyı set Göllerine en güzel örnekler Marmara Denizi’nin kuzeyinde yer alan Küçük ve Büyük Çekmece Gölleri ile Terkos Gölü’dür. Bu göllere aynı zamanda deniz kulağı ya da lagün de denir.

e) Baraj Set Gölleri: İnsanlar tarafından Elektrik enerjisi elde etmek,sulama ve içme suyu sağlamak ya da su taşkınlıklarını önlemek için akarsu vadilerinin önlerinin çeşitli yapay setlerle kapatılması sonucu oluşan göllerdir.

Ülkemizdeki akarsu vadilerinin derin olması baraj yapımını kolaylaştırmıştır.Buna bağlı olarak ülkemizde hidro elektrik potansiyeli fazla olmuştur.Başlıca Göllerimiz şunlardır:

FIRAT
Atatürk, Karakaya, Keban, Özlice, Sürgü
DİCLE
Deve Geçidi, Kralkızı, Dicle, Batman, Ilısu
ARAS
Arpaçay
KIZILIRMAK
Hirfanlı, Kes*kköprü, Kapulukaya, Altınkaya ,
YEŞİLIRMAK
Almus, Hasan Uğurlu, Suat Uğurlu
SAKARYA
Porsuk, Sarıyar, Çubuk- 1,Çubuk- 2, Kurtboğazı, Bayındır
SEYHAN
Seyhan,Çatalan
CEYHAN
Kartalkaya,Menzelet,Aslantaş
TARSUS ÇAYI
Berdan
GÖKSU
Kayraktepe

MANAVGAT
Oymapınar,Manavgat
B.MENDERES
Adıgüzel,Kemer
GEDİZ
Demirköprü


f) Moren Set Gölleri: Akarsu önlerinin morenler tarafından doldurulması sonucu oluşurlar.Kutuplar çevresindeki ülkelerde görülür. ABD, Kanada sınırındaki Superior, Büyük Esir, Büyük Ayı, Erie, Michigan Gölleri örnektir.

 

2) YERLİ KAYA GÖLLERİ :

 

 İç ve dış kuvvetlerin etkisiyle oluşan doğal çanakların Suyla dolması sonucu oluşan göllerdir. Bu göller, çanağı oluşturan iç ve dış kuvvete göre isim alır.

a) Tektonik Göller : Yer kabuğundaki kıvrılma,kırılma vb. Olaylarla oluşan çanaklardır.Ülkemizde fay hatları ile çöküntü alanları oldukça yaygın olduğundan bu tür göllere sıkça rastlanır.

Marmara Bölgesi’nde Sapanca, İznik, Manyas,

Ege Bölgesi’nde Simav

Göller Yöresi’nde Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Ilgın, Akşehir, Eber, Suğla, Kovada,

İç Anadolu Bölgesi’nde Tuz Gölü, Seyfe ve Tuzla

D.Anadolu Bölgesi’nde Van Gölü, Hazar, Hozapin gölleri tektonik göllere örnektir.

b) Karstik Göller : Kireçli,kalkerli ve jipsli kayaların bulunduğu karstik arazilerde suların eritmesi sonucu oluşan çanaklara daha sonra suların dolmasıyla oluşmuş göllerdir.

Ülkemizde karstik göllere daha çok Göller Yöresi’nde rastlanır. Kestel, Avlan, Salda, Suğla ve Obruk Platosunda yer alan Kızılören birer karstik göldür.

Aynı şekilde Göller Yöresi’nde yer alan Eğirdir,Beyşehir,Burdur ve Kovada gibi göllerin oluşumunda karstlaşmanın yanında tektonik hareketler de etkili olmuştur.

c) Krater Gölleri : Volkanizma faaliyetleri sonucunda değişik şekillerde oluşan krater çukurlarının sularla dolması sonucu oluşan göllerdir.
Ülkemizde krater Göllerinin en çok bilineni Nemrut Dağı’nın kraterinde oluşmuş Nemrut Krater Gölü’dür.Isparta’da yer alan Gölcük Gölü de bir krater gölü sayılabilir.İç Anadolu’da yer alan Meke Gölü,volkanik Gazların patlamasıyla oluşan bir maar çukurunun suyla dolması sonucu oluşmuştur.

d) Buzul Gölleri : Buzulların oluşturduğu çanaklarda suların birikmesiyle oluşmuşlardır.Bu tür göllere İskandinav Yarımadası ile Kanada’nın kuzeyinde sıkça rastlanır.Örneğin Finlandiya göller yöresi olarak bilinir.Finlandiya’da yer alan göllerin çoğu buzul gölleridir.

Ülkemizde bu göllere fazla rastlanmaz. Ancak Buzul,Kaçkar,Ağrı,Erciyes ile Toros Dağları’nın yüksek kısımlarında yer yer bu tür küçük göller görülebilmektedir.

Ülkemizdeki Göllerden tarım alanında sulama amaçlı, içme suyu elde etmede, su ürünleri üretiminde,ulaşımda,tuz elde etmede ve turizm faaliyetlerinde yararlanılmaktadır.

Yukarı Dön
Sponsored Links


Yukarı Dön
balıkçı Açılır Kutu Gör
Groupie
Groupie
Simge

Kayıt Tarihi: 30.Ocak.2010
Şehir: Turkey
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 67
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı balıkçı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.Nisan.2010 Saat 22:14
bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. ellerine sağlık.
abdullah güneş
Yukarı Dön
Sponsored Links


Yukarı Dön
tuncer Açılır Kutu Gör
Senior Member
Senior Member
Simge

Kayıt Tarihi: 05.Şubat.2010
Şehir: Gaziantep
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 234
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı tuncer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.Nisan.2010 Saat 18:45
 
    Abi bende tesekkür ederim faydali olabildiysem ne mutlu bana. Tongue
  


Düzenleyen tuncer - 29.Nisan.2010 Saat 18:46
Yukarı Dön
Sponsored Links


Yukarı Dön
antepli Açılır Kutu Gör
Yönetici Grubu
Yönetici Grubu
Simge

Kayıt Tarihi: 05.Ocak.2010
Şehir: Turkey
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 740
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı antepli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.Nisan.2010 Saat 11:07
Tuncay tesekkür ederim, paylasim çok hos
Korunmak istiyorsan korumasını bilmen gerekir.

Mustafa Güneş
Gaziantep Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği Baş.
oltader@yahoo.com.tr
Gasob-shk-der
Yukarı Dön
Sponsored Links


Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.

Gaziantep te en iyi , en hızlı , en ucuz hosting ve domain firması